Wróć do listy

Radzenie sobie ze stresem - dla młodzieży

0% ukończone
0/0 Steps
Zagadnienie 2 z 6
W trakcie

Jak stres wpływa na nasz organizm

Kiedy mózg wyczuwa niebezpieczeństwo, ciało migdałowate, część mózgu, która pomaga w przetwarzaniu emocji, wysyła sygnał alarmowy do podwzgórza. Działając jako centrum dowodzenia, podwzgórze aktywuje współczulny układ nerwowy. Ta część autonomicznego układu nerwowego prowadzi do uwalniania adrenaliny (znanej również jako epinefryna) z nadnerczy do krwiobiegu. Wszystko to dzieje się w ułamku sekundy.

Gdy adrenalina opadnie, rozpoczyna się druga faza reakcji stresowej. Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA) wyzwala nadnercza do wydzielania kortyzolu i utrzymuje wysoki bieg współczulnego układu nerwowego. Trwa to tak długo, jak długo masz do czynienia z groźną sytuacją.

Twoja reakcja na stres składa się z dwóch części – włączania i wyłączania. Kiedy postrzegane zagrożenie zniknie, przywspółczulny układ nerwowy, drugie ramię autonomicznego układu nerwowego, wkracza, aby ochłodzić twoje ciało. Twoje hormony stresu wracają do normalnego poziomu.

Bez ostatniej fazy – relaksacji reakcji na stres, stres może przejść w stan przewlekły. Na szczęście możesz złagodzić reakcję na stres, zmieniając sposób postrzegania stresującego wydarzenia. Zamiast próbować eliminować stres, który jest nieodłączną częścią codziennego życia, możesz wzmocnić swoją odporność na stres.

Psycholog zdrowia ze Stanford, Kelly McGonigal, wskazuje m.in. na:

  • pozostawanie w kontakcie społecznym i pomaganie innym;
  • budowanie zdrowych nawyków;
  • rozwijanie w sobie i praktykowanie wdzięczności;
  • rozwijanie i praktykowanie optymizmu.