Podstawowe pojęcia- co warto wiedzieć
Mediacja – to dobrowolne porozumiewanie stron będących w konflikcie przy wsparciu akceptowanego przez nie mediatora, kierującego się zasadami: bezstronności, neutralności i poufności.
Mediacja rówieśnicza – to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania konfliktu między uczniami, w obecności dwóch bezstronnych i neutralnych mediatorów – uczniów, przygotowanych do prowadzenia mediacji rówieśniczej. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami między uczniami.
Mediacja szkolna – to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania sporu pomiędzy stronami konfliktu w obecności bezstronnego i neutralnego mediatora. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami międzyludzkimi i/lub działalnością statutową szkoły. Stronami konfliktu mogą być: nauczyciele, dyrektor, pozostali pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice.
Mediator rówieśniczy – to uczeń przeszkolony w zakresie mediacji, cieszący się zaufaniem i autorytetem wśród uczniów.

Zalety mediacji- dlaczego warto
Dobre strony mediacji:
- W wyniku przeprowadzonego postępowania mediacyjnego korzyści odnoszą przede wszystkim strony mediacji.
- Sprawy do mediacji mogą być zgłaszane w szkole przez każdą osobę, która widzi konflikt , ale również na wniosek stron.
- Mediacja stwarza stronom szansę na samodzielne, szybkie i tanie rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia w obecności mediatora, który zadba o to, by ugoda była spisana zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego.
- Strony mają bezpośredni wpływ na rozwiązanie konfliktu oraz podejmowanie decyzji o zadośćuczynieniu, świadczonej rekompensacie, czy też określeniu dalszych reguł współżycia (oznacza to możliwość rozwiązania konfliktu przez czynne włączenie się obu stron).
- Następuje zamiana walki stron na działanie mające na celu rozwiązanie wspólnego problemu. – Mediacja pozwala na odreagowanie emocji, zmniejszenie lęku i poprawę a nawet utrzymanie wzajemnych relacji i dalszą współpracę.
- Mediacja daje możliwość zachowania dobrego wizerunku tzw. „ wyjścia z twarzą” z sytuacji trudnej.
- Mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową poprzez wyrażanie potrzeb i uczuć.
- W trakcie mediacji może dojść do pojednania stron zwłaszcza, jeśli są to dla siebie osoby znaczące, bliskie.


Zalety mediacji DLA UCZNIA:
- Obniżenie poziomu negatywnych emocji i stresu.
- Szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadość uczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
- Przestrzeganie praw ucznia.
- Kształtowanie postawy dialogu.
- Polubowne rozwiązanie konfliktu w sposób rzeczowy bez agresji.
- Zapewnienie współdecydowania w sprawie własnej i o sobie.
- Doprowadzenie do przyjęcia odpowiedzialności za własne czyny.
Zalety mediacji dla NAUCZYCIELA:
- Brak angażowania się w konflikt między uczniami.
- Lepsze rozumienie oczekiwań i potrzeb uczniów.
- Rozładowanie napięć.
- Poprawa atmosfery w klasie, w szkole.
- Zwiększenie poczucie wspólnoty z uczniami
Mediacja poprawia klimat szkoły/ klasy, pomaga rozwiązywać konflikty, słuchać swoich potrzeb nawzajem i dbać o siebie i otoczenie. Dzięki mediacji zmieniamy komunikację między nami na komunikację bez przemocy, a między członkami naszej społeczności budujemy mosty porozumienia i współpracy. Mediacja w szkole pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny uczniów i uczennic oraz nauczycieli i nauczycielek, a jednocześnie sprzyja podnoszeniu wyników edukacyjnych.
