Mediacja? Co to jest?

Podstawowe pojęcia- co warto wiedzieć

Mediacja – to dobrowolne porozumiewanie stron będących w konflikcie przy wsparciu akceptowanego przez nie mediatora, kierującego się zasadami: bezstronności, neutralności i poufności.

Mediacja rówieśnicza – to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania konfliktu między uczniami, w obecności dwóch bezstronnych i neutralnych mediatorów – uczniów, przygotowanych do prowadzenia mediacji rówieśniczej. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami między uczniami.

Mediacja szkolna – to dobrowolne i poufne poszukiwanie rozwiązania sporu pomiędzy stronami konfliktu w obecności bezstronnego i neutralnego mediatora. Konflikty te dotyczą spraw związanych z relacjami międzyludzkimi i/lub działalnością statutową szkoły. Stronami konfliktu mogą być: nauczyciele, dyrektor, pozostali pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice.

Mediator rówieśniczy – to uczeń przeszkolony w zakresie mediacji, cieszący się zaufaniem i autorytetem wśród uczniów.


Zalety mediacji- dlaczego warto

Dobre strony mediacji:

  • W wyniku przeprowadzonego postępowania mediacyjnego korzyści odnoszą przede wszystkim strony mediacji.
  • Sprawy do mediacji mogą być zgłaszane w szkole przez każdą osobę, która widzi konflikt , ale również na wniosek stron.
  • Mediacja stwarza stronom szansę na samodzielne, szybkie i tanie rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia w obecności mediatora, który zadba o to, by ugoda była spisana zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego.
  • Strony mają bezpośredni wpływ na rozwiązanie konfliktu oraz podejmowanie decyzji o zadośćuczynieniu, świadczonej rekompensacie, czy też określeniu dalszych reguł współżycia (oznacza to możliwość rozwiązania konfliktu przez czynne włączenie się obu stron).
  • Następuje zamiana walki stron na działanie mające na celu rozwiązanie wspólnego problemu. – Mediacja pozwala na odreagowanie emocji, zmniejszenie lęku i poprawę a nawet utrzymanie wzajemnych relacji i dalszą współpracę.
  • Mediacja daje możliwość zachowania dobrego wizerunku tzw. „ wyjścia z twarzą” z sytuacji trudnej.
  • Mediacja sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji oraz zrozumieniu potrzeb własnych i drugiej strony, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową poprzez wyrażanie potrzeb i uczuć.
  • W trakcie mediacji może dojść do pojednania stron zwłaszcza, jeśli są to dla siebie osoby znaczące, bliskie.

Zalety mediacji DLA UCZNIA:

  1. Obniżenie poziomu negatywnych emocji i stresu.
  2. Szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadość uczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
  3. Przestrzeganie praw ucznia.
  4. Kształtowanie postawy dialogu.
  5. Polubowne rozwiązanie konfliktu w sposób rzeczowy bez agresji.
  6. Zapewnienie współdecydowania w sprawie własnej i o sobie.
  7. Doprowadzenie do przyjęcia odpowiedzialności za własne czyny.

Zalety mediacji dla NAUCZYCIELA:

  1. Brak angażowania się w konflikt między uczniami.
  2. Lepsze rozumienie oczekiwań i potrzeb uczniów.
  3. Rozładowanie napięć.
  4. Poprawa atmosfery w klasie, w szkole.
  5. Zwiększenie poczucie wspólnoty z uczniami

Mediacja poprawia klimat szkoły/ klasy, pomaga rozwiązywać konflikty, słuchać swoich potrzeb nawzajem i dbać o siebie i otoczenie. Dzięki mediacji zmieniamy komunikację między nami na komunikację bez przemocy, a między członkami naszej społeczności budujemy mosty porozumienia i współpracy. Mediacja w szkole pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny uczniów i uczennic oraz nauczycieli i nauczycielek, a jednocześnie sprzyja podnoszeniu wyników edukacyjnych.